Ekonomi

Cboe yeni ETF yapısı için SEC onayı istiyor

Chicago Board Options Exchange’in işletmecisi Cboe Global Markets, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir teklif sunarak mevcut yatırım fonlarına bir borsa yatırım fonu (ETF) hisse sınıfı eklemek için izin istedi. Perşembe günü açıklanan bu hamle, varlık yöneticilerinin yatırım tekliflerini daha verimli bir şekilde genişletmeleri için potansiyel olarak bir yol açabilir.

Önerilen kural değişikliği, köklü varlık yönetimi şirketlerinin mevcut yatırım fonu stratejilerini bir ETF hisse sınıfı ekleyerek artırmalarına olanak tanıyacak. Strategas LLC’de ETF analisti olan Todd Sohn’a göre bu yaklaşım, piyasada mevcut ETF’lerin hem sayısında hem de varlıklarında önemli bir artışa yol açabilir.

Vanguard grubunun ETF hisse sınıfı yapısı üzerindeki patentinin süresi Mayıs 2023’te doldu ve bu da o zamandan beri modeli benimsemek için SEC onayı arayan varlık yöneticilerinin kademeli olarak akın etmesine yol açtı. Bu tür onaylar için başvuruda bulunanlar arasında Dimensional Fund Advisors, Morgan Stanley (NYSE:MS) ve Fidelity bulunmaktadır.

Ayrıca, T. Rowe Price ve JP Morgan, mevcut yatırım fonlarını dönüştürmeye veya sıfırdan yeni stratejiler başlatmaya kıyasla daha ucuz bir seçenek sunan yeni ETF’leri başlatmak için bu yönteme ilgi gösterdiler.

Cboe’nun başvurusu, bir borsa tarafından yapılan türünün ilk örneği olması ve SEC’i son 11 aydır aktif olarak ilgilenmediği bir konuyu ele almaya zorlaması nedeniyle düzenleyici bir son tarih belirliyor. Cboe ETP listelemeleri küresel başkanı, bu talebin onaylanmasının ihraççıları muafiyet elde etmede destekleyeceğini, yatırımcılar için maliyet ve portföy yönetimi verimliliğini artıracağını ve piyasa likiditesini artıracağını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

samandaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu